V. Macijauskienė: kaip suvaldyti cukraus šuolius

2024-06-13
V. Macijauskienė: kaip suvaldyti cukraus šuolius

Nedaugelis veiksnių mūsų sudėtingame organizme turi tokią didelę įtaką savijautai, senėjimo procesams ir ligoms, kaip cukraus kiekis kraujyje. Funkcinė medicina, kurios pagrindinis tikslas - nustatyti pagrindines ligų priežastis, itin pabrėžia cukraus kiekio kraujyje kontrolės svarbą įvairių sveikatos sutrikimų prevencijai ir valdymui.

Kodėl svarbu užtikrinti stabilų cukraus lygį kraujyje?

Gliukozės šuoliai atsiranda, kai gliukozės kiekis kraujyje dėl tam tikrų faktorių ir gyvenimo būdo pasirinkimų staigiai pakyla, o paskui taip pat greitai nukrinta. Tokie svyravimai gali sukelti visą spektrą būklių - nuo hipoglikemijos, kuriai būdingas neįprastai mažas gliukozės kiekis kraujyje, dažnai sukeliantis tokius simptomus kaip galvos svaigimas, rūkas, silpnumas, sumišimas, iki hiperglikemijos, kuriai būdingas padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje, vedantis prie atsparumo insulinui, diabeto ir daugelio kitų labai rimtų sveikatos problemų, įskaitant aukštąjį cholesterolį, nutukimą, širdies ir kraujagyslių, neorodegeneracinius (t. y. įvairias dimensijas),  onkologinius susirgimus, kepenų suriebėjimą, hormonų sistemos chaosą. Įsivaizduokite bet kokį tikslą link kurio norite artėti - be stabilaus cukraus lygio kraujyje užtikrinimo durys bus užrakintos. Siekiant subalansuoti cukraus kiekį  kraujyje, svarbu žvelgti per visumos prizmę. Yra tam tikrų veiksnių, dėl kurių jūsų organizmui gali būti sunkiau suvaldyti cukraus šuolius - tai jau esamos ligos, organizmo sistemų disbalansai, pvz. jau išderinta hormonų sistema, esamas viršsvoris, daug sąlyčio su toksinais aplinkoje, ilgalaikis stresas, maistinių medžiagų trūkumas, sėdimas gyvenimo būdas, sutrikęs miegas, daug greitų angliavandenių ir perdirbtų produktų turinti mityba.

Požymiai, rodantys, kad cukraus kiekis kraujyje gali būti nesubalansuotas

  1.  
  2. 1. Padažnėjęs troškulys ir dažnas šlapinimasis. Kai cukraus kiekis kraujyje yra didelis, inkstai bando atsikratyti cukraus pertekliaus išplaudami jį su šlapimu, todėl gali padidėti troškulys ir dažniau šlapintis.
  3. 2. Nuovargis.
  4. 3. Neryškus regėjimas, ypač pavalgius daugiau angliavandenių turinčio maisto.
  5. 4. Padidėjęs alkio jausmas, sunkumas išlaikyti sotumą, net jei neseniai ir pakankamai pavalgėte.
  6. 5. Sunkumai susikaupti ir aiškiai mąstyti.
  7. 6.  Galvos skausmai, migrena. Cukraus šuoliai gali sukelti galvos skausmą, nors jo mechanizmas gali skirtis.
  8. 7. Drebulys, silpnumas, dirglumas.
  9. 8. Lėtas žaizdų gijimas, dažnos infekcijos.
  10.  

Rekomendacijos

•    Stenkitės  keisti paprastuosius  angliavandenius sudėtinius angliavandeniais. Sudėtiniai angliavandeniai sudaryti iš ilgų cukraus molekulių grandinių. Dėl sudėtingos struktūros ilgiau virškinami, todėl gliukozė lėčiau išsiskiria į kraują, ko mes ir norime, nes jie suteikia ilgalaikės energijos ir skatina didesnį sotumo jausmą. Jų yra neskaldytuose grūduose, daržovėse,  ankštiniuose augaluose, vaisiuose, spalvotose daržovėse, ypač sezoniniuose vaisiuose natūraliai yra antioksidantų, vitaminų, skaidulų kurie, padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. 
•    Derinkite visus angliavandenius, vidutinio ir aukšto glikeminio indekso vaisius bei daržoves su baltymo ir sveikųjų riebalų šaltiniu. Taip užtikrinsite pastovų gliukozės šaltinį organizme ir palaikyti stabilią nuotaiką bei reakciją į stresą. pvz. jei valgote vaisių, ir nelaukia iš karto aktyvi greitos energijos reikalaujanti veikla, turėkite šalia keletą riešutų arba moliūgų sėklų.

•    Stebėkite, kaip įvairūs maisto produktai veikia jūsų cukraus kiekį kraujyje, ir atkreipkite dėmesį į galimą jautrumą maistui. Atkreipkite dėmesį ne tik į cukraus kiekį kraujyje, bet ir į tai, kaip jaučiatės po valgio, ir ieškokite dėsningumų, pavyzdžiui, virškinimo problemų ar streso. Labai svarbu įsiklausyti į organizmą net ir tuomet, kai  kraujo tyrimai rodo normalius rezultatus. Jie ne visada gali atspindėti subtilius gliukozės pusiausvyros sutrikimus. 
•    Antimaistinės medžiagos - tai tam tikruose maisto produktuose natūraliai randami junginiai, kurie gali trukdyti įsisavinti maistines medžiagas arba daryti poveikį gliukozės kiekiui kraujyje. Mirkymas, daigų daiginimas arba rauginimas gali padėti sumažinti antimaistinių medžiagų kiekį maisto produktuose. Pavyzdžiui, ankštinių ir grūdinių kultūrų mirkymas prieš virimą gali padėti suskaidyti fitatus ir lektinus, todėl maistinės medžiagos tampa geriau biologiškai prieinamos ir gali sumažinti jų poveikį cukraus kiekiui kraujyje.

•    Pirmenybę mityboje teikite maistingųjų medžiagų turtingiems, spalvingiems vaisiams ir daržovėms. Jos suteikia skonio, būtinų skaidulų ir gyvybiškai svarbių mikroelementų, tokių kaip magnis, chromas ir vitaminas D, kurie atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant cukraus kiekį kraujyje. Valgykite daržoves, kaip įžangą prieš  valgį, užkandžiui. Stenkitės angliavandenius arba desertą valgyti valgymo pabaigoje, nes taip cukraus lygis kraujyje nekils taip staigiai, lyginant jei pradėtumėte valgymą nuo angliavandenių.
•    Stebėkite ir porcijų dydžius, nes vienu prisėdimu suvalgius didelį kiekį maisto, cukraus kiekis kraujyje šoktels. Tam svarbu sudaryti sau sąlygas pabūti ramiai prie stalo,  praktikuoti sąmoningą valgymą,  kad ateitų sotumo jausmas ir jūs nepersivalgytumėte.


 

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui