Tulsi – Indiškasis bazilikas l Guoda Azguridienė

2015-08-27
Tulsi – Indiškasis bazilikas l Guoda Azguridienė

Tulsi, kaip gydomasis balzamas kūnui, protui ir sielai, dėl savo organizmą atstatančių ir stresą mažinančių savybių naudojamas Indijoje jau daugiau nei 5000 metų, garbinamas kaip dievybė, auginamas namuose laimei nešti. „Žolių karalienė“ tulsi šiandien nukeliavo į Vakarus ir čia dažnai lieka nesuprasta (kaip ir kiti senųjų tradicijų augalai) - vykdant teisinius reikalavimus tampa „papildu“, be jokios šventumo aureolės, energetinio užtaiso - tik su cheminės sudėties sąrašu, iš kurio, pagal tuos pačius teisės aktus, reikia nurodyti, būtent kurie iš cheminių elementų sukuria poveikį organizmui. O kas jeigu nei vienas jų atskirai, o tik visuma?

Tulsi priklauso Labiaceae (lūpažiedžių) šeimai. Pavadinimas „Tulsi“ reiškia „neprilygstamas“. Lapuose yra eterinio aliejaus, kuris turi eugenolio, eugenalio, karvakrolio, metylchavikolio, limatrolio ir kariofilino. Bazilikas yra geriausias adaptogenas (adaptogenai didina organizmo atsparumą stresui, traumoms, nerimui, nuovargiui).

Iš tulsi gaminamos įvairių skonių arbatos bei papildai. Papildų veikimas labiau koncentruotas, arbatų privalumas tas, kad jos ir skanios gerti, ir nereikia riboti jų kiekio - kaip įprasta vaistinėms žolėms. Tulsi arbatas ir kapsules galima duoti ir vaikams, nes dažniausiai jiems aktualu sustiprinti imunitetą dėl peršalimo ligų.

Skiriamos trys tulsi rušys: siauralapis bazilikas Rama tulsi (lot. Ocimum sanctum), indiškasis bazilikas Krišna tulsi (lot. Ocimum sanctum) ir krūminis bazilikas Vana tulsi (lot. Ocimum gratissimum).

Arbatoms ir papildams naudojami augalo lapai ir žiedai. Tulsi ajurvedos tradicijoje naudojama mažinti stresą, skatinti proto aiškumą ir ramybę, stiprinti imunitetą, profilaktikai šaltu sezonu, didinti ištvermę, gerinti medžiagų apykaitą. Vartojama sergant diabetu, bronchine astma, chroniškomis plaučių ligomis, hipertenzija, įvairiomis alergijomis, artritu, gripu. Nors ajurvedines žoles dažniausiai tyrinėja Rytų šalių mokslininkai, tulsi jau gana gerai žinoma ir Vakruose. Tulsi - ypatinga žolė, ne veltui Indijoje vadinama šventuoju baziliku. Tai sudėtingos cheminės sandaros augalas, kuris stiprina paties žmogaus organizmo natūralų gebėjimą gintis nuo parazitų, ligų ir stresų. Tulsi poveikis organizmui visapusis, bet dažnai subtilus. Reguliariai vartojant tulsi sumažėja nervingumas, nuovargis, rečiau sergama peršalimo ligomis, gripu.
 
Šaltiniai:
- Prakash P., Gupta N. Therapeutic uses of Ocimum sanctum Linn (Tulsi) with a note on eugenol and its pharmacological actions: a short review. Indian  J  Physiol  Pharmacol  2005;  49(2)
- Ocimum Sanctum (tulsi): Bio-pharmacological Activities
Author(s):Dr. Vinod Singh, Ms. sarika amdekar, Dr. Omparakash Verma
https://www.webmedcentral.com/wmcpdf/Article_WMC001046.pdf
- Screening of Antistress Properties of Herbal Extracts and Adaptogenic 
Agents – A Review
Kannur D. M.*, Kulkarni A.A. , Paranjpe M.P. and Navangul M.V.
MAEERS, Maharashtra Institute of Pharmacy, MIT Campus, Paud Road, Kothrud, Pune –411038.
- Noise-Stress-Induced Brain Neurotransmitter Changes and the Effect
of Ocimum sanctum (Linn) Treatment in Albino Rats
Rajan Ravindran, Rathinasamy Sheela Devi, James Samson , and Manohar Senthilvelan
- Ocimum sanctum Linn. A reservoir plant for therapeutic applications: An overview
Priyabrata Pattanayak, Pritishova Behera, Debajyoti Das, Sangram K Panda
- The Science behind sacredness of tulsi (Ocimum sanctum Linn)
Shankar Mondal,  Bijay  R.  Mirdha, Sushil C. Mahapatra
- Ethnopharmacological review of native traditional medicinal plants for brain disorders G.M.Husain, Deepa Mishra, P.N. Singh, Ch. V. Rao, Vikas Kumar

 Autorė: Sveikos gyvensenos tyrinėtoja Guoda Azguridienė.

Susiję produktai

leaf
Užsisakyk naujienlaiškį ir gauk -10% nuolaidą kitam apsipirkimui