Apsinuodijimas maistu itin dažnas vasaros ir atostogų palydovas, tačiau apsinuodijimų pasitaiko ir rudenį, nes vis dar gausiai valgome daržovių, bet ne visada gerai jas nuplauname. Apsinuodijama, kai suvalgoma virusais, bakterijomis ar toksinais užkrėsto maisto. Gali pasireikšti tokie simptomai kaip pykinimas ar vėmimas, pilvo skausmai, viduriavimas ar net apetito praradimas. Šį kartą norėčiau pasidalinti keliais vertingais patarimais, kaip sumažinti apsinuodijimo maistu riziką ir ką daryti, jei jau apsinuodijote.
Kaip išvengti?
1. Dažniausiai pasitaikantys apsinuodijimo atvejai yra siejami su špinatais, salotomis, kale kopūstais, salierais ir net pomidorais. Žalios spalvos daržovės gali turėti tokių bakterijų kaip E. Coli ir net Salmonela. Visada labai gerai nuplaukite daržoves, išmeskime pavytusius lapus ir atsargiai rinkitės jau paruoštas salotas. Įdomu tai, kad itin didelis apsinuodijimų restoranuose skaičius dažnai siejamas su netinkamu daržovių patiekimu.
2. Kalbant apie vaisius, ypač atsargiai elgtis reikėtų su melionu ir arbūzu, tai dažniausiai apsinuodijimą sukeliantys vaisiai. Ant jų žievės randamos Listerija bakterijos. Būtent dėl šios priežasties, reikėtų itin gerai nuplauti vaisių žievę, prieš juos pjaustant. Taip pat kruopščiai nuplauti reikia ir uogas, nes jos, pasirodo, taip pat yra bakterijų bei virusų nešiotojos. Venkite pirkti uogas ar vaisius, kurie yra jau supjaustyti, nes padidėja apsinuodijimo rizika, jei jie nebuvo laikyti šaltai.
Ką daryti apsinuodijus?
1. Apsinuodijus maistu ypač naudingas kursas maisto papildų, kurių sudėtyje yra antibakterinių, antimikrobinių ir antiparazitinių savybių turinčių žolelių. „Cytoplan Caprylic acid plus“ sudėtyje esantis česnakas, raudonėlis ir greipfrutų sėklų ekstraktas teigiamai veikia žarnyną ir padeda kovoti su nereikalingais parazitais.
2. Reikėtų atsiminti, kad sugėrus antibakterinių savybių turinčių papildų žarnyno mikrobiotai atstatyti naudingi yra probiotikai. „Cytoplan Acidophilus Plus“ sudėtyje galima rasti 9 skirtingų tipų „gyvų“ probiotikų ir prebiotikų, kurie maitina mūsų pačių gerąsias bakterijas.
3. Kitas itin naudingas papildas kovojant su bakterijomis, įskaitant ir dažnai Lietuvoje pasitaikančią H. Pylori bakteriją, yra „Cytoplan Saccharomyces boulardii“. Tai ne tik puikus papildas jau apsinuodijus, bet veikia ir prevenciškai, jei pradedamas vartoti atostogų į šiltuosius kraštus pradžioje. Kalbant apie mieles, dažnas stengiasi jų vengti, jei kamuoja Candida albicans, tačiau šios Saccharomyces boulardii mielės atvirkščiai – turi teigiamą poveikį jos naikinimui.
Autorė: Natūropatinės mitybos specialistė Tautvilė Šliažaitė.