Vyrauja nuomonė, kad vasarą nėra poreikio vartoti papildus, nes maisto racione ir taip gausu daržovių, vaisių, uogų. Nors griežtos nuomonės dėl papildų vartojimo vasarą nėra, kolagenas tikrai gali būti vartojamas visais metų laikais, vasara - ne išimtis. Kolagenas yra baltymas, tad augaliniame maiste jo tiesiog nėra. Odoje, dermoje, esančios kolageno ir elastino skaidulos sudaro atraminį odos karkasą ir suteikia jai elastingumo. Taigi, norintiems turėti elastingą odą, organizmas turi turėti pakankamai „statybinės medžiagos“ vidinei kolageno sintezei. Be to, kolagenas atsakingas ne tik už jaunatvišką odą, gražius, tvirtus nagus ar plaukus, bet ir lėtina osteoartrozės vystymąsi, gerina sąnarių judrumą, mažina jų skausmą, didina kaulinio audinio tankį, palaiko dantenų sveikatą, užtikrina kraujagyslių sienelių elastingumą ir saugo nuo aterosklerozės, gerina regėjimą. Ar vasarą reikia kolageno? Kuo jis naudingas? Į dažniausiai vartotojams kylančius klausimus apie kolageno vartojimo naudą vasaros metu pasakoja Baltijos–Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikos šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė.
Geriamas kolagenas tinka visais metų laikais, bet ypač aktualus jo vartojimas tampa vasarą. Taip nutinka todėl, kad šiltuoju sezonu padidėja neigiamas išorinių veiksnių, tokių kaip ultravioletiniai spinduliai ir oro tarša, poveikis odai. Suintensyvėja fizinis aktyvumas, vis didesnė apkrova tenka sausgyslėms bei sąnariams, kraujagyslių sistemai. Odai ir visai kūno „karkasinei“ sistemai reikalinga apsauga ne tik išoriškai (kremai su spf apsauga, galvos apdangalai), bet ir pagalba iš vidaus. Geriamas hidrolizuotas kolagenas patenka į plonąjį žarnyną, kur absorbuojamas į kraują mažų kolageno peptidų ir laisvųjų aminorūgščių pavidalu. Dermoje hidrolizuotas kolagenas veikia dvejopai: 1. laisvosios aminorūgštys yra statybiniai blokai kolageno ir elastino skaiduloms formuotis, 2. kolageno tripeptidas veikia fibroblastų membranoje esančius receptorius ir skatina naujo kolageno, elastino, hialurono rūgšties ir ekstraląstelinio matrikso gamybą.
Viena iš pavojingiausių UV spindulių sukeliamų odos problemų yra epidermio hiperplazija, o tai nulemia faktą, kad oda sausėja ir praranda elastingumą, silpsta bei lūžinėja plaukai ar nagai. Remiantis atliktų laboratorinių tyrimų rezultatais, buvo patvirtinta, kad kolageno peptidų vartojimas slopina UV spindulių daromą žalą epidermiui ir dermai.
Vartojant kolageną vasarą labai svarbu paminėti, kad reikia gerti pakankamai vandens. Kolagenas yra natūralus organizme esantis baltymas, todėl šalutinio poveikio paprastai nebūna. Kolageno papildų sudėtyje yra vitamino C. Jis – gyvybiškai svarbus kolageno sintezei. Retais atvejais vit. C gali kelti tokius pašalinius reiškinius kaip skrandžio spazmai, padidėjęs rūgštingumas ar kt. Vasarą ar rudenį žmonės vartoja daugiau sezoninių vaisių, daržovių ir žolelių, turinčių vitamino C, taip pat dėl didesnio fizinio aktyvumo netenkame daugiau skysčių, kuriuos būtina kompensuoti, todėl vandens gėrimas rekomenduojamas papildomai.
Kolageno pasisavinimas organizme priklauso nuo veikliosios medžiagos molekulinės masės. Svarbu paminėti, kad ir nuo kolageno tipo priklauso kokį galutinį efektą gausime. Dr. Ohhira® kolagenas būtent ir pasižymi labai efektyviu biologiniu prieinamumu, dėl savo mažos molekulinės masės – tik 500 Da. Sudėtyje yra kompleksiškai veikiančios medžiagos: patentuotas AntiAge TRIO® – kologeno tripeptidai, elastinas ir 93 proc. grynumo hialiurono rūgštis. Dėl tokios sudėties užtikrinamas maksimaliai efektyvus kolageno įsisavinimas - atsižvelgiama į veikliųjų medžiagų cheminę sąveiką (sinergetinį poveikį) ir biocheminius kolageno sintezės procesus (vitaminų ir mineralų svarbą). Papildomai galima rasti simbiotinio ekstrakto OM-X žarnyno miklofroflorai subalansuoti. Malonus mėlynių skonis, nėra žuvies poskonio.
Reikėtų nepamiršti, kad organizmas savarankiškai nustato audinius ir organus, kuriems labiausiai reikia kolageno peptidų. Tai lemia amžius, sveikatos būklė, žalingi įpročiai. Klientas gali tikėtis, kad raukšlės ant kaktos išsilygins, ir nepastebėti, kad nustojo traškėti sąnariai. Paprastai kolageno poveikis pastebimas per 10–14 dienų, o ryškiausias - praėjus 1–1,5 mėnesio nuo naudojimo pradžios. Kolageno vartojimo trukmė priklauso individualiai nuo žmogaus poreikių ir lūkesčių. Ar tai bus tik profilaktika ir noras gražios odos, o gal laisvesnių elastingesnių sąnarių? Tad kolageno vartojimo trukmė gali svyruoti.
Straipsnio autorė: Baltijos Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikos, šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė