Reguliariai atlikdami technikines apžiūras rūpinamės savo automobiliais, tačiau reguliarus atsakingas rūpestis savo kūnu – nėra toks dažnas reiškinys. Ypač tais atvejais, kol neskauda, kol fiziškai nepastebimos ar nepajaučiamos rimtesnės sveikatos problemos. Funkcinės medicinos specialistė, didžiausio Baltijos šalyse sveikų produktų tinklo LIVIN ambasadorė – Viktorija Macijauskienė – dalinasi, kokius tyrimus reikėtų atlikti reguliariai, ką jie gali signalizuoti apie jūsų sveikatą, dar iki tol, kol pajausite fizinius negalavimus.
Reguliarūs kasmetiniai sveikatos patikrinimai yra aktyvi ir būtina sveikatos stebėjimo ir palaikymo priemonė, į kurią jokiu būdu nerekomenduočiau numoti ranka. Jų metu medikai gali nustatyti ankstyvuosius ligų požymius. Laiku pastebėjus bet kokius nukrypimus galima nedelsiant imtis veiksmų ir turėti didesnę tikimybę įveikti negalavimus. Reguliarių sveikatos patikrinimų taip pat nereikia pamiršti, jei gydymas jau paskirtas, nes tai leis sekti esamo gydymo veiksmingumą, nustatyti galimus rizikos veiksnius, nukrypimus, sąsajas su kitais nepalankiais gyvenimo faktoriais (stresas, kiti vaistai, virusai…). Kasmet atliekami tyrimai leidžia nustatyti ir maistinių medžiagų – vitaminų, mineralų – trūkumą, kurie paaiškins, dėl ko pradėjote prasčiau jaustis, mažiau toleruoti stresą, blogiau miegoti, turėti mažiau energijos, jėgų. Leis gydytojui arba kitam kompetentingam sveikatos priežiūros specialistui įvertinti, kokie maisto papildai ir kokios jų optimalios dozės yra reikalingos.
Bendras kraujo tyrimas suteikia svarbios informacijos apie kraujo ląstelių kiekį ir kokybę, padeda nustatyti tokias ligas, kaip anemija, infekcijas, imuninės sistemos būklę. Padeda atskirti bakterinės kilmės ir virusinės kilmės uždegimus, kraujo ligas, krešėjimo ir daugelį kitų organizmo sutrikimų.
Vitaminas D yra labai svarbus kaulų sveikatai, imuninei sistemai, uždegimo reguliavimui, hormonų pusiausvyrai, vėžio prevencijai, širdies ir kraujagyslių sveikatai, nuotaikai ir smegenų veiklai. Reguliariai vertinant vitamino D kiekį, užtikrinama, kad jo trūkumas būtų nedelsiant pašalintas. Beje, nors vitaminas D yra labai svarbus sveikatai, per didelis vitamino D maisto papildų kiekis gali sukelti toksiškumą, todėl rekomendacijos turėtų būti individualizuotos.
Vitamino B12 ir folio rūgšties kiekis. Šiais tyrimais įvertinamas svarbiausių B grupės vitaminų, būtinų nervų funkcijai ir DNR sintezei, kiekis. Vitamino B12 ir folatų trūkumas gali sukelti anemiją ir neurologines problemas.
Geležies išsamus profilis. Atliekant geležies profilį įvertinama organizmo geležies būklė, įskaitant geležį serume, feritiną ir bendrą geležies surišimo gebą. Tinkamas geležies kiekis būtinas deguonies pernešimui, energijos gamybai, depresijos prevencijai ir bendram gyvybingumui.
Elektrolitų grupė. Šiuo tyrimu nustatomas pagrindinių elektrolitų, tokių kaip natris, kalis ir kalcis kiekis. Svarbu ne tik elektrolitų trūkumo nustatymas , bet ir jų pusiausvyros sutrikimai, kurie gali turėti įtakos nervų funkcijai, raumenų susitraukimui ir bendrai ląstelių veiklai.
Lipidų grupė. Išsamus cholesterolio tyrimas atliekamas siekiant nustatyti ir įvertinti širdies priepuolių bei kitų širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Atliekant išsamų cholesterolio tyrimą apskaičiuojami keturių rūšių riebalai kraujyje: bendras cholesterolio kiekis, apskaičiuotas MTL, DTL, trigliceridai.
Kai CRB matuojamas kartu su išsamiu lipidų tyrimu, leidžia susidaryti išsamų vaizdą apie uždegimą ir širdies bei kraujagyslių sistemos sveikatą, todėl CRB yra pagrindinė daugelio lėtinių ligų diagnozavimo priemonė.
Gliukozė ir insulinas nevalgius. Įprastai matuojama tik gliukozė nevalgius, tačiau funkcinės medicinos gydytojai ir specialistai pataria ištirti ir insuliną. Tai yra praktiškas ir veiksmingas būdas nustatyti atsparumą insulinui ir geriau įvertinti diabeto vystymąsi.
Išsamus skydliaukės tyrimas. Dienos, kai buvo tikrinamas tik TTH, praėjo. Skirti dėmesį skydliaukės veiklos optimizavimui yra būtina. Funkcinės medicinos gydytojai dažnai rekomenduoja atlikti išsamesnį skydliaukės tyrimą, į kurį įtraukiami tokie žymenys kaip laisvasis T3, laisvasis T4 ir skydliaukės antikūnai. Šis metodas padeda geriau suprasti skydliaukės funkciją ir galimą autoimuninį poveikį.
Atlikus išsamius tyrimus, įvertinus sveikatos būklę, galima ją koreguoti ne keičiant gyvensenos įpročius, o mitybą papildant kokybiškais maisto papildais. Prieš pradėdami vartoti maisto papildus, pasitarkite su patikimais sveikatos priežiūros specialistais. Jie gali pateikti individualias rekomendacijas, pagrįstas konkrečiais jūsų sveikatos poreikiais ir aplinkybėmis.
Noriu priminti, kad geros sveikatos palaikymas – tai viso gyvenimo nuolatinė kelionė, o reguliarus sveikatos įvertinimas atveria kelią sveikesniam ir energingesniam gyvenimui. Taip pat, reikia nepamiršti, kad ne tik maisto papildai, bet ir mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai laikomi neatsiejama bet kokio su sveikata susijusio plano dalimi. Domėdamiesi sveiku gyvenimo būdu, valdydami stresą, būdami aktyvūs, tikrindami aukščiau minimus parametrus ir spręsdami maistinių medžiagų trūkumo problemą tikslingai vartodami maisto papildus, žmonės gali pasiekti pačios geriausios savijautos ir visų užsibrėžtų tikslų!
Straipsnio autorė: Viktorija Macijauskienė