„Dvaro kavos“ rožių žiedų arbata, viduramžiais atkeliavusi į Europą iš Damasko, nuo seno žinomo kaip žinių, plieno ir rožių miesto.
Rožių žiedų arbata, užimanti svarbią vietą Artimųjų Rytų tradicinėje medicinoje, naudota gydant infekcines odos ir akių ligas, skrandžio problemas, silpnumą ir depresiją. Šis, labiau žinomas kaip dekoratyvinis augalas, be aromatingų turi nemažai farmakologinių ir maistinių savybių, įskaitant antibakterines, antioksidacines, kosulį mažinančias, raminančias, antidiabetines ir antidepresines.
Gausi antioksidantų, tradiciškai geriama imunitetui stiprinti, kimbant peršalimams.Švelnią žaliąją arbatą su gėlių tonais primenanti arbata užliūliuos besiskleidžiančių žiedų grožiu ir aromatu - telieka parinkti tai geriausiai atskleisiantį puodelį.
Paruošimas: 2-3 rožių žiedus užpilkite ~95 °C vandeniu, palaikykite 3 min. Gardu ir atšaldyta su griežinėliu citrinos ar mėta. Skanaus!
Gardi meilės sau istorija
Mūsų kultūros dalis – istoriškai prasmingos bekofeinės arbatos ir kavos, tvariai gaminamos iš Lietuvoje subrandintų žiedų, šaknų ir sėklų.
Istorinės šių gėrimų alternatyvos nuo seno gaminamos ir vartojamos mūsų kraštuose, yra daugeliui pažįstamos nuo vaikystės, o dabar eksperimentų dėka įgavusios ir šiuolaikinio skonio.
Autentiškoje Sližių dvaro aplinkoje džiovinama, skrudinama „Dvaro kavų” produkcija kviečia lietuviškomis vaistažolėmis mėgautis gurmaniškai, kurti naujus asmeninius ritualus, atgaivinti ryšį su gamta ir istorija.
BE KOFEINO | VIETINĖ ŽALIAVA IR GAMYBA | SENOJI RECEPTŪRA | RANKŲ DARBO
Sudedamosios dalys: džiovinti Damasko rožių žiedai (Rosa x damascena) 100 %.
Maistinė vertė (100g) – 2kJ/1 kcal, riebalų 0.1 g (iš jų sočiųjų riebalų rūgščių 0 g), angliavandenių 0.1 g, (iš jų cukrų 0 g), baltymų 0.1 g, druskos 0 g.