Jeigu kenčiate nuo egzemos ar Jūsų oda linkusi į alergiją, žinokite, kad Jūs ne vienas. Didžiosios Britanijos Nacionalinės egzemos draugijos duomenimis, šiuo metu 1 iš 5 vaikų ir 1 iš 12 suaugusių kenčia dėl vienokios ar kitokios egzemos. Šio straipsnio tikslas – pasiūlyti iš savo patirties naudingų patarimų, kaip prižiūrėti tokią odą. Taip pat – padėti gauti maksimalią naudą iš „Odylique“ odos priežiūros produktų.
Pirmas žingsnis: laikykitės švaros
Bakterijos, ypač auksinis stafilokokas (lot. Staphylococus aureus), yra vienas svarbių veiksnių, provokuojančių egzemą (jų randama ant daugiau nei 90% egzemos pažeistos odos ir 5% normalios odos). Auksinis stafilokokas gali suaktyvinti imuninę sistemą ir taip suerzinti odą. Plaukite rankas ir neauginkite ilgų nagų. Rankas plaukite vėsiu ar šiltu (nekarštu) vandeniu su švelniu prausikliu. Švelniai nusausinkite.
Dermatitų ir egzemų pažeista oda turi mažiau lipidų (riebalų), kurie jungia odos ląsteles, nei sveika oda. Gali būti, kad taip yra dėl neįprastai menkos jų gamybos ląstelėse, tačiau galimas dalykas, kad lipidus pašalina dažnai naudojami aršūs prausikliai. Todėl labai svarbu vengti prausiklių, kurie gali dar labiau nusausinti ir suerzinti odą.
Antras žingsnis: pasinaudokite augalų galiomis palengvinti niežulį ir paskatinti gijimą
Niežtinčios odos kasymas sužadina imuninį atsaką pažeistoje vietoje, nes išprovokuoja cheminių medžiagų paleidimą, kurios pradeda imunines reakcijas. Taip prasideda „niežulio–kasymo“ uždaras ratas. Įprastinis šios problemos sprendimas yra steroidiniai kremai, kurie slopina imuninę sistemą. Tačiau niežulio ir uždegimo stabdymas vaistažolių (žliūgės ir ramunėlės) pagalba, organizmui švelnesnis ir gali tapti ilgalaikiu sprendimu. Tiesą sakant, tokia ramunėlių koncentracija, kurią naudoja „Odylique“ savo tepaluose/kremuose, taip pat efektyviai sumažina uždegimą kaip ir švelnus hidrokortizono tepalas (steroidas), tačiau išvengiama neigiamo šalutinio poveikio.
Įrodyta, kad ir kiti augalai (medetka, alavijas) turi odą gydančių galių. Pažeidus alavijo lapą, žaizda greitai padengiama plėvele ir panašiu į gumą apsauginiu sluoksniu, kad neprarastų vandens. Per trumpą laiką žaizda pilnai užgyja. Enzimai, kurie atsakingi už šį procesą, panašų efektą turi ir žmonėms. Alavijas skatina naujų sveikų audinių augimą ir įsiskverbia į antrąjį odos sluoksnį, kuris sulaiko vandenį, padeda pašalinti negyvas ląsteles, o tai ne tik atjaunina odą, bet ir kovoja su infekcija.
Trečias žingsnis: drėkinkite
Emolientai arba drėkikliai ypatingai svarbūs prižiūrint sausą suerzintą odą. Jie prasiskverbia tarp odos ląstelių ir padeda pakeisti trūkstamus pačios odos lipidus, sumažina sausumą, drėgmės praradimą bei trukdo infekcijas sukeliantiems organizmams patekti ant odos. Paprastai skiriami drėkikliai pagaminti naftos produktų pagrindu (parafinas, mineralinis aliejus, vazelinas), kurie užkemša odos poras, nes molekulės per didelės, kad oda galėtų absorbuoti. Nors šis naftos produktų barjeras sumažina drėgmės praradimus, tačiau taip pat neleidžia odai kvėpuoti, šalinti toksinus ir vėsintis nuo uždegimo sukelto karščio. Naftos aliejai dažnai vadinami „inertiškais“, nes neduoda odai jokios naudos, be to, absorbuoja iš odos vitaminus A ir E, kurie reikalingi jos palaikymui ir atkūrimui.
Produktai, kurių pagrindas – šaltai spausti augaliniai aliejai su visais juose esančiais vitaminais ir mineralais iškart odos absorbuojami, puikiai drėkina ir skatina natūralų gijimo procesą. Šalia to, aliejuje tirpūs vitaminai saugo odą nuo ankstyvo senėjimo, nes kovoja su „laisvųjų radikalų“ poveikiu. Sviestmedžio, alyvuogių, makadamijų, sezamų ir kokosų aliejai yra ypatingai veiksmingi. Tam, kad oda būtų tinkamai drėkinama, geriausiai laikytis taisyklės „nedaug, bet dažnai“.
Ketvirtas žingsnis: venkite galimų dirgiklių
Produktų, turinčių natūralių sudėtinių dalių, ieškojimas yra gera pradžia, tačiau gerokai sudėtingiau yra rasti produktus, sudėtyje neturinčius sintetinių kvapų, dirginančių konservantų ir prausiklių. Mums visiems palankiausia vengti produktų su sintetinėmis medžiagomis, nes jos visų pirma dirgina odą, tačiau žmonėms, turintiems egzemą ar polinkį alerginėms reakcijoms tai yra ypač svarbu.
Tai nėra išsamus sąrašas, tačiau žemiau išvardinti vieni dažniausiai pasitaikančių odos dirginimo kaltininkų:
Fragrance arba parfum. Sintetiniai kvapai (sudėtyje dažnai pavadinami „parfum“) yra dermatologų plačiai pripažįstami kaip pagrindinė neigiamų odos reakcijų į kosmetiką, tualeto reikmenis bei ploviklius priežastis. Turėkite omenyje, kad bekvapiai produktai gali neturėti kvapo, tačiau tuo pačiu juose gali būti kvapo cheminių medžiagų.
Methyldibromo glutaronitrilas. Remdamasi duomenimis, jog daugėja kontaktinės alergijos šiam konservantui atvejų, ES apribojo jo naudojimą ir gali jį uždrausti. Jis vis dar naudojamas daugelyje odos priežiūros produktų.
Parabenai (butylparabenas, etilparabenas, metilparabenas, propilparabenas etc.). Gerai žinoma, kad šie konservantai didina odos jautrumą, o ypatingai tiems, kurie turi egzemą. Be to, jie siejami su vėžio atsiradimu. Plačiai naudojami odos priežiūros priemonėse ir maiste!
Natrio laurilsulfatas (Sodium lauryl(eth) sulphate – SLS). Tai industrinis variklių ploviklis, naudojamas šampūnuose ir prausikliuose. Jis pašalina natūralius odos riebalus ir palieka odą sausą ir suerzintą. Į egzemą linkusi oda ypač jautri natrio laurilsulfatui.
Penktas žingsnis: pažvelkite plačiau
Maistas
Nors odos priežiūra gali palengvinti egzemą, verta vengti galimų maisto alergenų. Karvės pienas, kiaušiniai, žemės riešutai, glitimas ir maisto priedai (skonio medžiagos, dažikliai, saldikliai) yra vieni dažniausių alergenų, ypač vaikams. Kai tik įmanoma, kūdikius patariama maitinti krūtimi. Maisto dienoraštis gali padėti suprasti staigius paūmėjimus. Bandymų ir klaidų keliu ir kantrybės dėka galiausiai atrasite „savo“ alergenus.
Tyrimai rodo, kad dažnas faktorius turintiems atopinę (paveldimą) egzemą yra riebiųjų rūgščių (ypač gama linoleno) trūkumas. Todėl gali padėti maisto papildymas riebiosiomis rūgštimis (pvz., nakvišų aliejumi). Mažesniems valgytojams aliejų galima įmaišyti į maistą.
Drabužiai
Natūrali medvilnė ar šilkas yra geriausi ir švelniausi audiniai. Renkitės keliais sluoksniais, kuriuos būtų lengva nusirengti, taip pat saugokite išbertas vietas nuo tiesioginių saulės spindulių. Naudokite odos neerzinantį nebiologinį skalbiklį, venkite kvapų ir audinių minkštiklių.
Produktai, rekomenduojami odos su egzema priežiūrai.
Tepti:
Lengvas kremas probleminei odai
Maitinantis balzamas
Prausti:
Turėkite omenyje, kad kūdikius gali pakakti prausti grynu vandeniu.
Alavijų kūno prausiklis
Alyvuogių aliejaus muilas
Kūdikiams ir vaikams – sėlenos voniai su aliejumi
Plaukams:
Švelnus žolinis šampūnas
Parengta pagal „Odylique“ informaciją.