Jeigu Tau svarbu, ką dedi į burną ar tepi ant odos, tiek pat turėtų rūpėti ir tai, kuo skalbi rūbus, valai dušo kabiną ar plauni indus. Pirmiausia, dėl to, kad net po skalavimo, dalis buitinės chemijos likučių lieka mūsų skalbiamuose rūbuose, patalynėje, ant grindų, indų ir kitų paviršių.
Įprasti plovikliai gali atrodyti kaip paprastesnis ir pigesnis pasirinkimas. Tačiau, ar žinojai, kad kiekvieną kartą naudojamas įprastas, cheminių medžiagų pripildytas ploviklis, gali turėti įtakos ne tik tavo ir tavo šeimos sveikatai, bet ir aplinkai?
Holistinės medicinos specialistė Viktorija Macijauskienė skatina žmones, kurie serga lėtinėmis, autoimuninėmis ligomis, ir visus, kuriems svarbūs ligų prevencijos, ilgaamžiškumo klausimai, atkreipti dėmesį ne tik į savo mitybą, streso lygį, bet ir į aplinkos toksiškumo laipsnį. „Šiandien VISI pirmaujantys mokslininkai, sveikatos tyrėjai ir funkcinės medicinos ekspertai vienbalsiai pripažįsta, kad aplinkos toksinai prisideda prie beveik visų lėtinių ligų, vėžinių susirgimų arba jas pilnai sąlygoja. Pradėti pokyčius niekada nėra vėlu ir tai daryti galima palaipsniui. Pavyzdžiui, pakeisti namų valymo ir buities priemones, kurias taip dažnai naudojame ir kuriose gausu chemikalų į pačių gaminamus arba į specialias švarios sudėties alternatyvas. Kompanijų, kuriančių tokią produkciją tikslas yra pasiūlyti efektyvią produkciją, tausojančią žmogaus sveikatą,“ – sako V. Macijauskienė.
Verta susimąstyti apie tai, kur po mūsų naudojimo nuteka įvairiais valikliais ir skalbikliais „pagerintas“ vanduo. Dalis chemijos nusėda žemėje, dalis patenka į gruntinius vandenis, kuriais troškulį malšiname patys, o dar kita dalis nuplaukia į jūrą, patenka į vandenynus. Nuo to dumblėja vanduo, ima sirgti gyvūnai. Visos kenksmingos medžiagos nugula aplinkoje, kurioje mes patys gyvename bei turės gyventi ateities kartos. Kviečiame apgalvoti savo vartojimo įpročius ir namų švaros priemones rinktis atsakingai – bent nedidele dalimi prisidedant prie vandens, žemės ir aplinkos oro taršos sumažinimo.
Šiandien neekologiškos švaros priemonės dažniausiai yra sintetinių cheminių medžiagų ir priedų mišinys, paruoštas didžiulėje chemijos gamykloje, ir skirtingai nei, pavyzdžiui, tradicinis kietasis muilas, jie dažniausiai yra skysčiai, o ne kietos medžiagos. Kita vertus, ekologiški skalbinių skysčiai ir milteliai, ekologiškos indaplovių tabletės, skalbimo skysčiai ir tualeto valikliai gaminami iš netoksiškų ir natūralių ingredientų. Patikrinus ekologiškų valymo priemonių sudedamąsias dalis, nepriklausoma agentūra juos sertifikuoja kaip ekologiškus. Šie aplinkai nekenksmingi valymo produktai yra tokie pat veiksmingi kaip ir kiti muilai ir plovikliai, tačiau visuose ekologiškose švaros priemonėse nėra jokių kenksmingų cheminių medžiagų ar teršalų, taip pat nėra kenksmingų toksinų.
Kas yra ekologiškas maistas bei kosmetika, jau žino daugelis, tačiau, kas yra ekologiškos buitinės švaros priemonės – apibrėžti sudėtingiau. Vieno bendro ekologiškų švaros priemonių standarto nėra. O tie standartai, kurie egzistuoja, nėra tokie žinomi, kaip kosmetikos pramonėje.
Namų švaros priemonių ekologiškumas matuojamas ne pagal ekologiškų ingredientų kiekį, o pagal poveikį aplinkai. Jis, žinoma, labiausiai priklauso nuo sudėties, bet šiek tiek kitu kampu. Iš maisto ir kosmetikos tikimės, kad visi ingredientai bus maitinantys, t. y. naudingi mūsų organizmui. Buitinių švaros priemonių mes nevalgome ir ant odos netepame, priešingai – stengiamės, kad jų kuo mažiau patektų į mūsų organizmą. Iš šių priemonių tikimės efektyvumo, kad gerai plautų, bet kuo mažiau kenktų mums ir gamtai – pagal kenkimo lygį ir vertinamas jų ekologiškumas. Plačiau straipsnyje pristatomi trys, ekologiškų buitinės švaros prekių ženklai - Almacabio, Attitude ir Sodasan.
Rūpinimasis žmonių gerove ir pagarba aplinkai šiam prekių ženklui – ne mada. Štai kodėl itališkas prekių ženklas Almacabio gamina ekologiškus ploviklius, valiklius ir valymo priemones. Visi „Almacabio“ produktų komponentai suyra per trumpiausią įmanomą laiką. Visi tenzidai yra iš augalinės žaliavos, kvapai – be agresyvių cheminių komponentų, konservantai – tik maisto kategorijos. „Almacabio“ tausoja aplinką – pakuotes gamina iš dalinai perdirbto plastiko.
„Attitude“ – ilgametę patirtį turintis buities priemonių ir kosmetikos gamintojas iš Kanados. Visi šio gamintojo produktai yra 100% pritaikyti kovai su globaliniu atšilimu. Nuo ekologiškų užpildų iki pakartotinai užpildomų ir perdirbamų pakuočių ir sertifikuoto kartono, sumažinant plastiko atliekų kiekį kasdien. Įmonės duomenimis, nuo 2021 m. sutaupyta daugiau nei 1000 tonų plastiko naudojant pakuotę be plastiko.
„Sodasan“ – tai daugiau nei 30 metų veikianti Vokietijos įmonė, savo klientams visame pasaulyje siūlanti natūralios sudėties priemones namų švarai ir gaivai. Šis prekių ženklas naudoja kuo daugiau sertifikuotų ekologiškų žaliavų, tokių kaip alyvuogių aliejus, saulėgrąžų aliejus, kokosų aliejus ir eteriniai aliejai. Šiuo metu apie 50 % žaliavų gaunama iš sertifikuotų ekologiškų ūkių.
Liko neatsakytų klausimų apie ekologiškas buitines švaros priemones? Dar išsamiau skaityk šiuose straipsniuose >