„Luvos“ - tai sena vokiečių įmonė, šeimos verslas, įkurtas dar 1918 m. Jos įkūrėjas yra Adolfas Justas, kuris buvo Vokietijoje labai gerai žinomų liaudies medicinos gydytojų Sebastiano Kneipo ir Emanuelio Felke mokinys. Būtent šie žmonės padarė didelę įtaką tolimesniam A. Justo gyvenimui ir veiklai. Jis 19 a. pabaigoje įkūrė tais laikais labai žymią gydyklą Vokietijoje, kuri išsiskyrė savo netradicinėmis procedūromis, pvz., į gydyklą pasisveikatinti atvykę žmonės miegodavo ant smėlio po atviru dangumi. Ten lankėsi ir tokie žymūs žmonės kaip austrų rašytojas Kafka. A. Justas šią gydyklą vėliau perdavė savo broliui, o pats išsikėlė gyventi į mišką. Šis laikotarpis jam buvo sunkus, nes A. Justas turėjo įvairių vidinių ir išorinių ligų. Gyvendamas gamtoje atsitiktinai surado molį, kuris jam padėjo pasveikti. Po tokio atradimo jis pradėjo tyrinėti įvairių rūšių molį, jam buvo įdomu, kokiomis savybėmis jis pasižymi ir kokias ligas gali išgydyti. Po kiek laiko įkūrė įmonę „Luvos“, kad kuo daugiau žmonių sužinotų apie gydomąsias molio galias, kiekvienas galėtų juo pasinaudoti ir pasveikti. Molio gydomosios savybės žinomos jau nuo Antikos laikų, deja, jos ilgainiui buvo užmirštos. „Luvos“ įmonės įkūrėjas molį vėl atrado iš naujo. Pagrindinis A. Justo posakis buvo „Gamta neklysta, gamta visada teisi“.
Praėjus beveik šimtui metų, molis vis dar ruošiamas tais pačiais principais, nors ir pasitelkiant modernias technologijas. „Luvos“ produktai yra visiškai natūralūs, be cheminių ir kitų priedų. Molio preparatams naudojamas gydomasis molis, vadinamas liosu. Jis atsirado dar ledynmečio laikais, kai per Europą slinko didžiulės ledo masės. Per kalnus slinkdami ledynai sulygino žemės paviršių, susmulkino uolienas, susiformavo labai smulkus dirvožemis - liosas. Europoje yra daug vietų, kur galima rasti lioso, tačiau skiriasi jo savybės. „Luvos“ įmonė naudoja specialios rūšies liosą, kuris pasižymi išskirtinėmis gydomosiomis savybėmis. Įmonė turi savo geologų komandą, kuri visoje centrinėje Europoje daro geologinius tyrimus, gręžia žemę, ima mėginius ir tikrina, kur būtų galima rasti dar geresnio molio. Pastaruosius 10 metų jų naudojamas molis išgaunamas vienoje kasykloje vidurio Vokietijoje, Heseno regione. Šis molis turi labai vertingų ir reikalingų mineralų bei mikroelementų, tokių kaip kalcis, magnis. Unikali molio sudėtis, ypatinga savybė surišti rūgštis ir kitas medžiagas lėmė būtent šio molio pasirinkimą ir panaudojimą skirtingiems tikslams.
Gaminant „Luvos“ produkciją yra laikomasi tokių pat aukštų reikalavimų, kaip ir vaistų gamyboje, todėl šie produktai yra aukščiausios kokybės, gamybos procesas 100% kontroliuojamas. Per dieną perdirbamos net 4-5 tonos molio. Prieš apdirbant jis įkaitinamas iki 130 oC temperatūros, kad žūtų jame esančios įvairios bakterijos ir mikroorganizmai. Su oro spaudimu (slėgiu) išdžiovinto molio dulkės pakeliamos į sijojimo įrenginius ir išsijojamos skirtingo smulkumo dalelėmis.
„Luvos“ gamina produktus ir vidiniam, ir išoriniam vartojimui. Visi produktai pagaminti iš to paties molio, skiriasi tik molio smulkumo laipsnis. Nuo molio dalelių smulkumo priklauso indikacijos, kam produktas skirtas. Išoriniam naudojimui labai smulkus molis yra nebūtinas, nes stambesnės jo dalelės tuo pačiu veikia ir kaip šveitiklis. Tačiau vidiniam vartojimui smulkumas yra svarbu, nes kuo molio dalelės smulkesnės, tuo jos padengia didesnį plotą ir labiau neutralizuoja rūgštis ir sugeria kenksmingas medžiagas, pvz., cholesterolį.
Pagrindinis „Luvos“ produktas, skirtas vidiniam vartojimui, yra geriamas molis „Heilerde mikrofein“ (medicininės paskirties produktas). Jis yra dviejų rūšių - milteliais ir kapsulėmis, pagamintas iš pačio smulkiausio molio. Šis molis skirtas cholesterolio, riebalų ir žalingų medžiagų iš maisto surišimui, žarnyno valymui, šlakų iš organizmo šalinimui, tinka esant skrandžio rūgštingumui bei kitiems skrandžio ar žarnyno sutrikimams gydyti. Labiausiai rekomenduojama vartoti esant per dideliam cholesterolio kiekiui ir skrandžio rūgštingumui. „Heilerde mikrofein“ produktas yra Vokietijoje registruotas kaip vaistas nuo rėmens. Kapsulės tinka ir vegetarams, nes jų išorinis apvalkalas pagamintas iš celiuliozės.
Šiais laikas viena iš didesnių sveikatos problemų yra padidėjęs blogojo cholesterolio kiekis, kuris didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Mokslininkai vis dar ginčijasi ir vieningai nesutaria, iš kur atsiranda cholesterolis. Vieni mano, kad tam daugiausia įtakos turi maistas, o kiti - paveldėjimas. „Luvos“ savo molį siūlo kaip pagalbinę priemonę mažinant cholesterolio kiekį. Molis veikia fiziškai. Jis nedaro įtakos organams ir tiesiogiai nemažina cholesterolio kiekio kaip vaistai. Molis kaip kempinė sugeria cholesterolį, riebalus ir kenksmingas medžiagas, gaunamas su maistu, ir kartu su jomis pasišalina iš organizmo. Cholesterolis nebegali patekti į kraują ir nusėsti ant kraujagyslių sienelių.
Beje, kepenys gamina tulžį, kuri palengvina riebalų virškinimą. Kadangi molis, patekęs į skrandį, sugeria ir tulžies rūgštį, organizmas pajaučia jos trūkumą ir išskiria papildomai. Molis skatina tulžies darbą. Kad tulžis pasigamintų, reikalingas cholesterolis, vadinasi, geriant molį viena cholesterolio dalis pasišalins iš organizmo susijungusi su moliu, o kita dalis bus panaudota tulžies gamybai. Kad molis nesurištų ir naudingų riebalų, prieš valgį ar po rekomenduojama daryti pertrauką ir tik tada gerti molį. Valgant cholesterolio neturinčio maisto, molis nėra būtinas, tada galės lengvai įsisavinti ir visos naudingos medžiagos.
Kai kankina skrandžio rūgštingumo problemos, ypač rėmuo, molis yra labai veiksminga ir patikima pagalba. Šiuo atveju veikia molyje esantis kalcio karbonatas, kurio jame yra ypač daug. Pvz., jeigu yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas, išgėrus molio iškart pajaučiamas palengvėjimas. Molis veikia greitai, iškart reaguoja su rūgštimis jas neutralizuodamas. Beje, molis suriša ir dujas, todėl gali padėti nuo pilvo pūtimo. Puiki priemonė ir viduriuojant.
Berlyno universitetinė klinika „Charité“ atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 64 pacientai, turintys skrandžio ir žarnyno ligų (kai kurie šiomis problemomis skundėsi net 10 metų, kiti - ne mažiau kaip pusę metų). Tyrimas vyko 6 savaites. Jo metu visi pacientai kasdien savo sutrikimus įvertindavo taškais. Iš pradžių kiekvieno sutrikimai siekė 45 taškus. Trečią savaitę jų sumažėjo iki 38, o 6 savaitę - maždaug iki 24 taškų. Negalavimų sumažėjo beveik perpus (!). Pasibaigus tyrimui kai kuriems ir toliau vartojant molį negalavimų sumažėjo net iki nulio.
Kadangi molis veikia fiziškai, „Luvos“ produktai neturi šalutinio poveikio (per 90 metų nepasitaikė nei vieno šalutinio poveikio atvejo). Tačiau geriant molį yra pora išimčių, kai jo naudoti į vidų nerekomenduojama:
Molio vartojimo būdas priklauso nuo to, ko siekiama: ar šalinti iš organizmo cholesterolį, ar kitais gydomaisiais tikslais (organizmo valymas nuo šlakų ir pan.). Vartojant molį dėl padidėjusio cholesterolio, jį reikia gerti kartu su maistu. Užsigerti patartina vandeniu ar arbata. Ištirta, kad 10 g molio gali surišti net 178 mg cholesterolio (maždaug tiek yra viename dideliame vištos kiaušinyje). Vokietijos sveikatos draugija rekomenduoja, kad suaugęs žmogus gautų apie 300 mg cholesterolio per dieną. Jeigu molis geriamas norint išvalyti žarnyną ir pan., jį reikėtų vartoti ne su maistu. Jeigu dėl padidėjusio skrandžio rūgštingumo ar dėl viduriavimo - problemos metu. Bet kuriuo atveju, vartojant molį svarbu gerti daug vandens, kad neužkietėtų viduriai. Vaikai gerti molį gali nuo 6 m., o nėščiosioms apribojimų nėra. Nėščioms moterims dažnai pasitaiko problemų su skrandžio rūgštingumu, tada molis ypač gerai gelbsti - efektyvi ir natūrali priemonė be šalutinio poveikio. Kai kuriuos negalavimus molis pašalina akimirksniu, bet yra ir rimtesnių negalavimų, kuriuos šalinant reikia laiko, tačiau visiškai saugu molį vartoti ir ilgesnį laiką, pvz., vienas iš „Luvos“ klientų molį geria kasdien jau 30 metų.
„Luvos“ pagrindinis produktas išorinėms procedūroms yra molio milteliai "Hautfein" be jokių priedų. Pagrindinė jų naudojimo paskirtis - aknė, spuogai. Tačiau jis naudojamas labai plačiai, praktiškai beveik nuo kiekvienos odos problemos. Molio kaukė turi stiprų valomąjį poveikį. Labai tinka esant įvairiems odos, raumenų ar sąnarių negalavimams. Išoriniam naudojimui:
Odos sutrikimai:
Sąnarių ir raumenų nusiskundimai (sporto traumos):
Uždegimai:
Drėgnas molio kompresas:
Gydymas sausais milteliais:
Naudoti molį išoriškai labai paprasta: milteliai tiesiog sumaišomi su vandeniu santykiu 7:2 iki grietinės konsistencijos. Vandens reikėtų naudoti kuo mažiau. Gauta masė tepama ant norimos vietos (galima daryti kompresus ar tepti kaip kaukę), palaikoma, kol išdžius ir nuplaunama vandeniu. Galima panaudoti ir kaip pilingą - išdžiūvusį molį ne nuplauti, o tiesiog nutrinti. Džiūdamas molis veikia kaip kempinė, jis iš odos ištraukia ir padeda pasišalinti įvairiems susikaupusiems nešvarumams (taip pat ir inkštirams), žaizdų sekretui, medžiagų apykaitos šalinimo produktams, bakterijoms, negyvoms odos ląstelėms. Dėl molio džiūvimo jaučiamas odos tempimas, suaktyvinamos nervinės odos ląstelės ir kraujotaka. Molis taip pat iš odos ištraukia ir drėgmę, todėl po kaukės būtina odą drėkinti, ypač tinka „Luvos“ drėkinamasis veido losjonas. Paskutinėje džiūvimo stadijoje molio kaukė iš odos ištraukia daugiausiai nešvarumų, drėgmės ir kt., o tai ypač svarbu turint problemų su akne.
Besiskundžiantiems akne molio kaukę reikėtų darytis 2-3 kartus per savaitę ant sausos odos. Kuo plonesnis sluoksnis, tuo greičiau kaukė sudžiūva ir mažiau ištraukia drėgmės. Jeigu oda labai sausa, kaukės geriau nelaikyti kol ji visiškai išdžius, o nuplauti po 5-10 minučių. Į molio kaukę galima įlašinti pasirinkto aliejaus atsižvelgiant į savo odos tipą. Esant sportinėms traumoms tepti reikia kuo storesnį molio sluoksnį, kad teigiamas molio poveikis būtų stipresnis. Kompresas susideda iš trijų sluoksnių: molio sluoksnis, drėgnas rankšluostis, sausas rankšluostis. Drėgnas rankšluostis neleidžia moliui ilgiau išdžiūti ir prailgina jo veikimą. Tokius gydomuosius kompresus galima palikti per visą naktį. Kadangi šis molis gaminamas laikantis aukštų standartų, kaip ir gaminant vaistus, jį galima dėti ir ant atvirų žaizdų: mažina kraujavimą, skatina gijimą. Jis nelieka žaizdoje, o pasišalina kartu su visais žaizdos sekretais.
Teigiamą lioso molio poveikį aknės pažeistai odai patvirtino Berlyno universitetinė klinika „Charité“. Jie vykdė tyrimą, kuriame dalyvavo 175 žmonės, turintys aknę. Prieš pradedant šį tyrimą jie visi turėjo kartografuoti savo veidą: padalino jį į tam tikras zonas ir suskaičiavo įvairius spuogelius, inkštirus ir pan. Dalyviai tris kartus per savaitę naudojo „Luvos“ molio kaukę. Po 6 savaičių naudojimo jie vėl turėjo įvertinti savo veido būklę kaip ir tyrimų pradžioje. Rezultatai buvo stebinantys, net 80% savo odos būklę praėjus vos 6 savaitėms įvertino gerai ar net labai gerai. Žymiai sumažėjo įvairių spuogų, papulių, mažų cistų, inkštirų.
Norintiems savo grožį puoselėti natūraliomis priemonėmis „Luvos“ sukūrė kosmetikos liniją, kurios asortimentas po truputėlį vis auga. „Luvos“ kosmetika yra sertifikuota vokišku standartu BDIH (plačiau paskaityti galite straipsnyje apie kosmetikos sertifikatus). Visi produktai yra be naftos ir kitų cheminių produktų. „Luvos“ produktai pagaminti su lioso moliu, tačiau pačio molio dalelių jame nesijaučia, produktai yra labai malonios konsistencijos. Visos priemonės tinka visų tipų odai bei plaukams. Tačiau, jeigu oda yra probleminė, papildomai rekomenduojama naudoti „Luvos“ molio kaukę milteliais.
„Luvos“ kosmetikos liniją sudaro:
Vokiečių žurnalas „Gesunde Medizin“ (liet. Sveika medicina) atliko tyrimą su „Luvos“ natūralia kosmetika. Dalyvių buvo 142, iš jų 73 tyrimo pradžioje savo odos būklę įvertino gerai arba labai gerai. Jie 4 savaites naudojo „Luvos“ šveičiančią kaukę ir veido losjoną. Kasdien buvo vedamas dienoraštis, kuriame dalyviai žymėdavo „Luvos“ kosmetikos produktų daromą poveikį. Po tyrimo net 128 dalyviai savo odos būklę įvertino gerai arba labai gerai.
Straipsnį parengė Brigita Rimkūnė.