Už šį atradimą turime būti dėkingi mokslininkui ir vaisiui. Tik šis vaisius – tai ne legendinis obuolys, ir jis ne nukrito gydytojui Džeikobui Heričui ant galvos, o ramiai sau gulėjo komposto duobėje. Net pernelyg ramiai. Gydytojas pastebėjo, jog greipfruto žievės nepaliečia puvimo bakterijos ir grybeliai, o jo kauliukai nesuyra net keletą metų. Vokietijoje mokslus baigęs Džeikobas Heričas buvo patyręs specialistas, nagrinėjęs natūralius preparatus ir apdovanotas Einšteino premija. Tačiau netgi jam buvo didžiulė staigmena tai, jog apie jo išrastą greipfrutų sėklų ekstraktą netrukus prabilo visas pasaulis.
Mokslinėse konferencijose ir akademinėse bendruomenėse, taip pat biuruose, vaikų darželiuose, virtuvėse. Naujas, efektyvus bei natūralus preparatas, kuriam nereikalingos įkyrios TV reklamos su dosniai apmokėtomis garsenybėmis. Jis iš tiesų veikia, todėl žinios apie jį skrieja žaibišku greičiu iš lūpų į lūpas.
Šitaip tyliai atkeliavęs į Lietuvą 1999 metais, jau per penkerius metus greipfrutų ekstraktas „Citrosept“ tapo vienu iš perkamiausių maisto papildų. Tai buvo dar tie laikai, kai toli gražu ne kiekvienuose namuose galėjai rasti kompiuterį, o interneto forumai tik mezgėsi. Juolab neegzistavo tokios sąvokos, kaip socialiniai tinklai, blogeriai ar influenceriai.
20 pastarųjų metų „Citrosept“ gerbėjai galybę kartų įsitikino jo patikimumu, efektyvumu ir saugumu. Žvarbiu metu ir epidemijų sezonu, egzotinėse kelionėse, vaikai ir suaugę. „Citrosept“ tapo pripažintu namų vaistinėlės karaliumi.
O kas po to?
Dr. Heričo sekėjai neužmigo ant jūsų lojalumo laurų. 2011 m. „Citrosept“ praėjo rimtą ekologiškumo sertifikavimo procesą. Šiuo metu žaliavos, skirtos preparato gamybai, auginamos tik kontroliuojamuose ekologiniuose ūkiuose, kuriuose nenaudojamos cheminės trąšos bei pesticidai. Rezultatas – tyras ekstraktas.
2014 m. vienoje Europos laboratorijoje, finansuojamoje ES fondų, buvo pradėti aktyvūs eksperimentai su ekologiškai užaugintais greipfrutais ir ištirti įvairūs greipfrutų ekstrakto išgavimo būdai.
Taip mokslininkai patobulino patį paprasčiausią ir saugiausią produkto gamybos metodą – ekstrahavimą. Jis vykdomas kambario temperatūroje, o žaliava apdorojoama vandens bei maistinio glicerino mišiniu. Šis patentuotas procesas neturi analogų visame pasaulyje ir ženkliai skiriasi nuo metodų, pasitelkiančių alkoholį, aukštą spaudimą ir kaitinimą. Ekstrahavimo metu išgautas produktas išsaugo aktyviąsias gamtines medžiagas, apie kurias prieš kurį laiką mokslininkai tik spėliojo. O svarbiausia – aktyviųjų komponentų koncentracija tapo dviguba!
2018 m. pabaigoje mokslininkai užbaigė ekstrakto stabilumo tyrimą ir užregistravo jo formulę visose Baltijos šalyse. Dabar jūs matysite jau gerai pažįstamus 20 ml ir 50 ml talpos „Citrosept Organic“ buteliukus bei šalia – naująjį „Citrosept Organic“ 1500, dailiuose 100 ml buteliukuose.
Iš kur skaičius 1500? – pasidomėsite jūs.
Jis žymi bioflavonoidų – aktyviųjų greipfruto sėklų ekstrakto komponentų – koncentraciją. Būtent juose slypi „Citrosept“ efektyvumas. 1500 mg/100 ml – tai beveik 2 kartus daugiau bioflavonoidų, negu klasikinėje formulėje 800 mg/100 ml.
Kokia iš to nauda? Dabar norint pasiekti rezultatą, užtenka vartoti po 15 lašų tik du kartus per dieną vietoje įprastų trijų kartų.
Norite sutaupyti dar daugiau? „Citrosept Organic“ 1500 formatas – naujas ir naudingas. Didelės 100 ml talpos buteliukas jums kainuos mažiau nei du buteliukai po 50 ml. Remiantis patirtimi, jo užtenka trijų asmenų šeimai visam žiemos sezonui vartojant tiek profilaktiškai, tiek smūginėmis dozėmis.
Vartokite į sveikatą ir pajuskite stulbinantį „Citrosept Organic“ 1500 efektyvumą!